Jak zabezpečit elektroniku před přestěhováním

Stěhování v Kladně se většinou týká i elektroniky. Jaká pravidla pro ni platí, aby vše dopadlo bez zbytečných komplikací?

Stěhujeme elektroniku

Otřesy a pády – většina elektrotechnických součástek je velmi citlivá na otřes. K otřesům dochází nejen při pádu na zem, ale i např. při nešetrné jízdě (prudce vybírané zatáčky, smyk, rychlá akcelerace, rychlé brzdění). Z tohoto důvodu před každým transportem přepravní službou či stěhovací firmou je bezpodmínečně nutné důkladně zajistit proti prudkému pohybu každý elektronický přístroj, jako jsou televizory, počítače, monitory, Hi-Fi věže atd.

krabice na stěhování

Přívodní šňůra – tu nezapomínejte vždy přilepit lepicí páskou na zadní stranu spotřebiče, abyste zabránili jejímu svévolnému pohybu. Uvolněná šňůra může poškodit displej nebo monitor a může se o některé ostré hrany proříznout, což může později vést ke zkratu a případnému požáru v bytě.

Zapojení kabelů – pro všechny případy se vyplácí před rozpojením složitějších spotřebičů, jako jsou reprosoustavy, stolní počítače, televizory a Hi-Fi věže, vyfotit zapojení kabelů. Jedna jediná fotka dokáže zabránit spoustě starostí.

zvuková aparatura

Na balicím materiálu se nevyplácí šetřit – chcete-li ušetřit na balicím materiálu, pak je to možné např. u knih či textilu, ale ne na elektronice. Ideální je, pokud máte originální krabice a jejich výplň, ale to nebývá doma příliš zvykem. Mějte tedy po ruce připravenou bublinkovou fólii, kartonovou střiž (vlnu) a tenkou flexibilní fólii, s nimiž zvládnete zabalit cokoli.

Před zapojením nechte přístroje temperovat na pokojovou teplotu – to se týká všech domácích spotřebičů, tedy i pračky, chladničky a všeho, kde jsou nějaké elektronické řídící prvky. Při transportu se může dostat dovnitř přístrojů vlhkost, která by mohla způsobit zkrat, a ničemu nesvědčí ani prudký teplotní výkyv, když uvedete ihned do provozu např. televizi, která se vezla ve stěhovacím voze přes celou republiku v desetistupňovém mrazu.