Terasa patří k domu, postavte si ji také

Je to parádní pocit. Srkáte kávu, houpete se na speciálním křesílku a pozorujete, jak se vybarvuje příroda na vaší zahrádce. Ano, takovou pohodu zažijete pouze na terase, která se tak nějak stane součástí vašeho domu. Z terasy je blízko do interiéru domu, lze tedy pohodlně využívat vybavení kuchyně. Terasa může být zcela nebo zčásti zastřešena, takže se nemusíte moc párat se zahradním nábytkem, když se náhle změní počasí.
Vybudování terasy můžete zadat stavební firmě. S ní se dohodnete, jak má vypadat, jaké budou použité materiály, a už se o víc nestaráte.
skandinávská chata
Ti zkušenější si však mohou terasu vybudovat sami. Pro ně máme několik rad.
Před samotným začátkem stavby si vše pečlivě promyslete. Zamyslete se, za jakým účelem budete terasu používat, kolik lidí ji bude využívat, co vše na ni budete chtít mít. (Můžete tam mít pouze jedno dvě křesílka, nebo také jídelní stůl pro větší počet osob a rovněž houpačku pro malé dítě.) Tomu přizpůsobíte rozměry terasy.
Velice důležitým faktorem je také výška terasy. Pokud bude zvýšená oproti okolní ploše o více než 25 cm, měli byste ji opatřit i zábradlím. Pokud zábradlí nechcete, můžete ji snížit a vybudovat schůdek u dveří do domu.
Před samotnou stavbou upravíme plochu pod zamýšlenou terasou. Nejlépe natažením nějaké geotextilie, kterou překryjeme vrstvou štěrku. Zabráníme tím tomu, aby se nám místo pod terasou stalo rejdištěm malých hlodavců.
Nejdůležitější prací je vybudování patek, do kterých ukotvíme nosnou konstrukci terasy. Patky zapustíme dostatečně hluboko do země a vyrovnáme podle vodováhy. Do kovových úchytů umístíme rámovou konstrukci, Ideálně z dřevěných hranolů. Hranoly před montáží napustíme vhodnou impregnací, prodloužíme tím významně jejich životnost. Při práci máme stále na paměti absolutní rovinu.
lehátko na terase
Hotovou konstrukci postupně zakrýváme speciálními terasovými prkny. Můžeme zvolit klasický, dřevěný materiál. Jsou to speciální desky s frézovaným profilem a pod vysokým tlakem napuštěné impregnací. V poslední době ale na popularitě získávají speciální WPC desky. Jedná se o dřevoplastový (woodplast) materiál. Barvou i pohmatem velice příbuzný dřevu. Na rozdíl od dřeva však nepodléhá zkáze ani po dlouhých letech. A je bezúdržbový.
Po zakrytí terasy máme hotovo. Nyní jen přinést nábytek a můžete si začít užívat novou terasu.