Houbaření pro začátečníky

I když je mezi Čechy tolik houbařů, jistě se najde mnoho lidí, kteří potřebují s tímto nenamáhavým a přitom velice zábavným koníčkem poradit. Houbařská sezóna začíná již koncem dubna, nebo začátkem května, podle počasí. Nejvíce hub roste přes léto, proto si můžete prázdninový víkend zpříjemnit výpravou do lesa. Pro růst hub je důležité, aby nebylo sucho a příliš chladno, takže termín vybírejte s ohledem na tato kritéria.  
houbičky v mechu
Budete potřebovat:
·         Košík, do kterého budete houby ukládat
·         Malý nožík na očištění hub
·         Atlas hub, ať už v knižní formě, nebo jako aplikaci
Pokud jste si sehnali vše potřebné, můžete vyrazit přímo do lesa. V České republice se vyskytuje mnoho jedlých druhů hub, mezi nejoblíbenější patří hřiby (hřib dubový, hřib pravý…), bedly (bedla vysoká), kozáci (kozák březový), ryzce (ryzec pravý, ryzec syrovinka), žampióny a mnoho dalších. Zároveň u nás však rostou nejedlé a jedovaté houby, například některé druhy hřibů (hřib satan), nebo muchomůrky (muchomůrka červená, muchomůrka zelená, muchomůrka tygrovaná). Proto je nutné nosit s sebou atlas, houbu porovnat a vždy si být jistý, že houba je jedlá.

Poté co nasbíráte dostatek hub, můžete se těšit na chutné pokrmy vyrobené z vašich úlovků. Možnosti zpracování jsou neomezené, fantazii se meze nekladou. Mezi nejoblíbenější patří houbová smaženice, nebo sušené houby. Dají se vyzkoušet i netradiční recepty, jako například houbová pasta. Houby si samozřejmě můžete i zamrazit, dají se tak uchovat i na zimu a vy se ze svého úlovku můžete těšit i v zimě.
výstavní houba
K tomuto koníčku bohužel patří i riziko otravy houbami. Riziko se zvyšuje, pokud sbíráte houby, u kterých si nejste jisti jejich druhem, nebo pokud si spletete jedlou houbu s nejedlou. Mezi příznaky otravy patří bolesti břicha, zvracení a třes. Pokud nedojde k lékařskému ošetření, některé případy mohou končit i smrtí. Při podezření na otravu je nutné vyvolat zvracení a nezapomínat na dostatečný přísun vody. Samozřejmě je potřeba zavolat záchrannou službu, které moc pomůže, když se vám podaří zajistit vzorek hub, které způsobily otravu.

I přes toto nebezpečí je houbaření krásný koníček, který vám pomůže vyčistit si hlavu od problémů, na chvíli zapomenout na stres všedního dne a udělat něco pro své zdraví pobytem v přírodě.