K čemu slouží roleta den noc

Je poměrně obvyklé, že po setmění lidé zakrývají svá okna, zvláště v hustěji obydlených oblastech. Má to samozřejmě svůj důvod – nikdo nechce, aby se mu mohli ostatní lidé dívat do bytu, což jde velice snadno, pokud je uvnitř více světla, než venku. A to po setmění je.

K tomuto účelu se nejčastěji používají záclony a závěsy, avšak ty nepředstavují jedinou možnost. Narazit můžeme například i na rolety. A ačkoliv jim mnoho lidí nevěnuje příliš pozornosti, existuje jich poměrně velké množství druhů.

rolety1

Jedním z nich je pak roleta den noc. Ta je zvláštní v tom, že, jak již název napovídá, blokuje nejen světlo uvnitř, aby nebylo zvenčí vidět, ale i naopak, během dne dokáže blokovat sluneční světlo, takže nejenže není vidět, ven ale je zde dokonce i permanentní šero až tma.

Samozřejmě se můžeme ptát, k čemu by nám něco takového bylo. Koneckonců, většina lidí si ráda pustí sluneční světlo do svého obydlí – i proto okna zakrýváme jen v noci. Avšak najdou se případy, kdy se nám to rozhodně může hodit.

Nejčastěji pak na tento typ narazíme v obchodech. Rolety totiž, na rozdíl od záclon a závěsů, nepřitahují takovou pozornost, zvlášť pokud jsou v neutrální šedé či černé barvě. Proč ale blokovat sluneční světlo, když si tím jen zvyšujeme náklady na elektřinu?

rolety4

Odpověď samozřejmě zní, že jde o zvýšení zisku. Pokud totiž v obchodě máme konstantní, neměnné světlo, přestaneme vnímat plynutí času. Strávíme tak uvnitř delší dobu, což v naprosté většině případů i znamená, že si toho více koupíme. A to se obchodům rozhodně vyplatí.

Co se týče využití u soukromých osob, pak i zde máme příklady, kde mohou být užitečné. Například někdo má stále ještě doma temnou komoru na vyvolávání filmů. A k tomu je potřeba tma. Ne každý však disponuje dostatečně velkou místností bez oken. Tam pak tyto rolety mohou být neocenitelné.

Jak je tedy vidět, své využití rozhodně mají. A nejspíš jej v nejbližší budoucnosti neztratí.