Mýty o psech

Možná to nebude s naším starým a zlobivým zlatíčkem tak beznadějné. Třeba ho s trochou trpělivosti naučíme něco nového i v jeho pokročilejším věku. Alespoň slušnějšímu chování u stolu a pod stolem. 
Proč jsou některá rčení o psech tak zažitá? O jejich pravdivosti nás pak ani nenapadne pochybovat. Je na nich něco pravdy? Přinášíme zde výběr některých mýtů o našich čtyřnohých přátelích.
anglický buldok a jezevčík 
Psi vidí jen černobíle
Tak to je asi nejznámější psí fáma. Psi vidí barevně, ale rozlišují jiné barevné spektrum než my lidé. Mají dichromatický zrak, v jejich oku jsou jen dva čípky (buňky pro barevné vidění). Podobně to mají lidé, kteří jsou barvoslepí. A právě tato skutečnost stojí pravděpodobně za tvrzením, že pes vidí jen černobíle. On je barvy vidí, ale jen některé. Dalo by se říci, že vnímá vlastně dvě barevné skupiny, u nichž pak už nerozlišuje jednotlivé barvy a barevné odstíny. Oproti lidem (a primátů), kteří mají v oku tři čípky, rozeznávají mnohem lépe obrysy.
 
Blechy psa na člověka nejdou
To slýcháváme často, někdy ovšem jako vtip. Psí blecha (Ctenocephalides canis) je hodně vzácná. Pejsky často trápí blecha kočičí (Ctenocephalides canis). Ať jde o blechu psí či kočičí, mnohem lépe se jí líbí v srsti zvířátek. Když jsou ovšem chlupáči zablešeni hodně a blechy mají málo prostoru a potravy, nepohrdnou ani námi!
 bernský salašnický pes
Zdravý pes má studený a vlhký čumáček
Tvrzení o psím čumáčku pochází pravděpodobně ze starého biblického příběhu. Noe měl v Arše díru. Pomohl pes, který ji utěsnil svým čumákem. Jako symbol této pomoci dostal od Boha vlhký a studený čenich. Tato pověra patří k tradičním. Již v dávných dobách si lovci pořizovali k lovu ty psy, kteří měli čumák vlhký. Byla to známka jejich zdraví. Pejsci ve skutečnosti pomocí svého čenichu reagují na okolí podle toho, jakou má teplotu a vlhkost. Když ho má „rozpálený“, ne vždy to znamená horečku a nemoc. Proto je jistější měřit pejskům teplotu raději v konečníku a neřídit se jen tím, jak horký má čumáček.
 
Fenka má mít štěňátka
Také názor, že fenka má mít alespoň jednou za život štěňata je také tak zakořeněn, že je často považován za neomylnou pravdu. Má se tak prý zabránit zdravotním problémům fenek jako jsou záněty mléčných žláz, nádory, tzv. falešná březost. Tuto pověru většina veterinářů odmítá a jako prevenci uvedených onemocnění doporučují u fenek kastraci.
 
Starého psa novým kouskům nenaučíš
Někdy takové tvrzení slouží tak trochu jako výmluva. Ono je pohodlnější říkat, že se pejsek už nic nového naučí, než se mu více věnovat. A hlavně být trpělivými a důslednými učiteli. Některé zlozvyky tak můžeme odnaučit i naše pejsky seniory. Zábavné učení baví všechny!