Stravenka a multisport karta jako nové platidlo

Když si vybíráme zaměstnání, vždy se v první řadě zajímáme o mzdu či plat a pak v dalším případě samozřejmě o pracovní náplň. V posledních letech se k tomu ovšem přidalo také oceňování zaměstnanců mimo standardní mzdovou škálu. Především větší nadnárodní společnosti si ze svých mateřských zemi převzali odměňovací systém na základě benefitů. O co, že se tedy jedná?
zaměstnavatel, nabídka
Pracujeme za odměnu
Samozřejmě každý z nás chodí do práce za peníze, které nám zaměstnavatel za naši vykonanou činnost dává. Ovšem již byl správně pochopeno, že i prostý zaměstnanec potřebuje svou vlastní pracovní motivaci, aby do práce chodil rád a dále se vzdělával a zlepšoval. Firmy tedy začaly nejprve s dotovaným stravováním, tzv. stravenkami. Tedy ve chvíli, kdy vám takovýto benefit zaměstnavatel garantuje, každý měsíc dostanete za odpracovaný počet dnů stravenky, které vám zaměstnavatel poměrově zaplatí. Standardem je poměr 60:40 ve prospěch zaměstnance, státní správa je o něco štědřejší, nabízí poměr až 80:20. Dnes se kromě papírových stravenek zavádí již také systém platební karty, kde své finance na stravenku máte uložené místo papírových šeků. Dalším benefitem je tzv. Multisport karta. Zde vám zaměstnavatel dá určitý budget peněz, který můžete u partnerů, kteří to podporují, vyčerpat. Jedná se například o sportoviště, kina, divadla či wellness. Dalším oblibeným benefitem jsou Sick days. To jsou tzv. Indispoziční volna, které můžete využít bez dřívějšího ohlášení u zaměstnavatele jako v případě dovolené. Zkrátka se v den neschopnosti zaměstnavateli omluvíte a využijete tento Sick day.
platba, karta
Vybírat a třídit
Jak zde sami vidíme, je poměrně široká škála standardních benefitů a to je jich samozřejmě daleko více. Máme v této době tedy velkou možnost vybírat si zaměstnavatele nejenom podle toho, jaké mzdové podmínky je ochoten nám nabídnout, ale také podle toho jak si nás chce těmito benefity hýčkat.