Vždycky lze nějak ušetřit, jenom je hrozně těžké odhodlat se a ukousnout si

Všichni tak nějak podvědomě cítíme, že se dá ušetřit na mnoha místech našich životů a nemusíme být ani žádní finanční poradci, abychom tato místa odhalili. Je toho spousta. A člověk nikdy neví, kdy se vlastně vyplatí šetření v předešlých letech. Můžete si také říkat „proč by to někdo dělal?“, ale sami uvidíte, že někdy je opravdu lepší se spokojit s málem a poté v budoucnu můžete hodit za hlavu spoustu problémů (finančních), se kterými byste si nevěděli rady.
 globus na větvi.png
1)      Nový dům či starý dům?
Člověk si vystačí s málem. Nepotřebuje velkolepé paláce ani domy, aby přežil. Co mu stačí, tak je jedna místnost s postelí a stolem, kuchyň a koupelna a mnohdy ani to ne. Také s rodinou nepotřebujete ihned budovat obrovské venkovské domy na kraji města, opravdu stačí jenom malý byt, kde se vejdete. Takový velký byt nebo dům není jenom řada výdajů nájemních (nebo stavebních), ale také následná údržba, energie a hlavně čas, který nad nimi strávíte. Zatímco když máte malý byt, uklidíte za hodinu a ještě zaplatíte daleko méně.
 
2)      Starý vůz nebo nový vůz?
Pokud nepotřebujete nové auto kvůli práci, necestujete na daleké cesty ani nejezdíte každý den po půlce republiky, tak není vůbec třeba se nějak zaobírat touto otázkou a určitě si zvolte ojetinu oproti novému vozu. Budete to mít levnější a ušetřené peníze ihned můžete investovat do něčeho úplně jiného.
solární panely na střeše.jpg 
3)      Stará či nová elektronika
Dokud to funguje, není třeba to měnit. Nebudete mít asi nejnovější značky a verze, ale vem to čert. Někdy je nutné se omezit a prostě se zaříci, že dokud něco skutečně dobře funguje a stále jde, tak proč by to někdo měnil? Nejenže ušetříte naprosto zbytečné výdaje, ale zároveň si také takhle můžete spořit na opravdu dobrou elektroniku v budoucnu, kdy nahradíte tu starou.
 
Vždycky je nutné nad svou volbou alespoň trochu přemýšlet a myslet na to, že vždycky investujete nejen peníze, tak to ostatně vypadá navenek, ale především váš čas a to buď minulý nebo budoucí.